GRH Kompania Czerwonego Smoka
Forum GRH Kompanii Czerwonego Smoka
FAQ
Użytkownicy
Grupy
Galerie
Rejestracja
Zaloguj
Profil
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Szukaj
Forum GRH Kompania Czerwonego Smoka Strona Główna
->
Off-Topic
Napisz odpowiedź
Użytkownik
Temat
Treść wiadomości
Emotikony
Więcej Ikon
Kolor:
Domyślny
Ciemnoczerwony
Czerwony
Pomarańćzowy
Brązowy
Żółty
Zielony
Oliwkowy
Błękitny
Niebieski
Ciemnoniebieski
Purpurowy
Fioletowy
Biały
Czarny
Rozmiar:
Minimalny
Mały
Normalny
Duży
Ogromny
Zamknij Tagi
Opcje
HTML:
NIE
BBCode
:
TAK
Uśmieszki:
TAK
Wyłącz BBCode w tym poście
Wyłącz Uśmieszki w tym poście
Kod potwierdzający: *
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Skocz do:
Wybierz forum
Informacje
----------------
Forum
Rekrutacja
Statut Bractwa
REJESTRACJA NA FORUM
Bractwo i Poczet
----------------
Sprawy Ogólne
Spotkania/Treningi
Wyjazdy - Imprezy
----------------
Sezon 2012
Inne
----------------
Galerie
Off-Topic
Przegląd tematu
Autor
Wiadomość
Ripan
Wysłany: Sob 20:23, 01 Lut 2014
Temat postu: LRMeiphpqBMmi
Je pense que sur ce point, tout l'esprit de la loi est dans un assouplissement des cditionons d'embauche des e9tudiants dans les bibliothe8ques.Mais le rapporteur de la loi au Se9nat est le premier e0 officiellement lier embauches et horaires d'ouverture dans ce de9bat.Et c'est un terrain sur lequel les bibliothe9caires eux-meames sont incertains: les repre9sentants syndicaux peuvent dans un meame souffle re9clamer l'embauche d'e9tudiants pour soulager le travail des colle8gues face au public et appeler e0 la vigilance pour que les e9tudiants ne servent pas e0 remplacer des titulaires.Vous avez raison de noter que e7a a toujours e9te9 possible, mais dans des cditionons limite9es, et non sans ambiguefte9s
Reset
Wysłany: Nie 20:18, 27 Wrz 2009
Temat postu:
Na stronie
http://e-polonica.pl/index.php?title=Templariusze_na_ziemiach_polskich_w_%C5%9Bredniowieczu
znalazłem taki tekst autor: dr Mariusz Affek cyt:
"Prawdziwą rewelację może natomiast kryć zapis w kronice klasztoru kanoników regularnych w Czerwińsku n. Wisłą informujący, że w 1310 r. przybyli tam na swoich statkach i prosili o schronienie templariusze z Zachodniej Europy. Schronienia im wtedy udzielono, lecz zaraz potem ich statki odpłynęły w nieznanym kierunku. Zapis ten często interpretuje się w ten sposób, że mogły one przywieźć ze sobą skarby likwidowanego Zakonu—tym bardziej, że kanonicy regularni bardzo szybko wybudowali po tej dacie nową, okazałą i kosztowną świątynię, a ranga ich klasztoru znacznie wzrosła na obszarze ówczesnej Polski po tym wydarzeniu. Wskazuje się również i na to, iż reguła zakonna kanoników regularnych miała wówczas treść niemal identyczną jak reguła templariuszy w jej części religijnej. Mielibyśmy więc tu do czynienia z zaprzyjaźnionymi ze sobą zgromadzeniami zakonnymi. "
Piotr herbu Grzymała
Wysłany: Nie 17:46, 27 Wrz 2009
Temat postu:
Jest w tym sens, ponieważ Templarzy po akcji z Filipem Pięknym uciekali z Francji i reszty Europy gdzie się dało, podobno wybierali kraje mało znane pod względem kulturowym z bardzo szczupłymi koneksjami dworów Europejskich, szczególnie Francji
(ciekawe dlaczego ;p). Choć kwestia odbudowy się jakoś nie klei, bo najpierw jest mowa o tym że schronili się po 1307 a pod koniec XIII odbudowali klasztor z ich kasy, a to przecież dwie skrajne daty :p. Co do komandorii Templarów to ponoć było ich kilka w Polsce, trzeba by było spytać 'Dypoldowica' :p z pod Legnicy bo on wiódł rycerstwo zakonne, czytałem gdzieś że była tam chorągiew Templarów i Szpitalników, co do tych drugich to sam nie wiem.
Reset
Wysłany: Nie 11:32, 27 Wrz 2009
Temat postu: Templariusze w Czerwińsku
Ostatnio znalazłem taki tekst na jednym z forum.
To moja rodzinna miejscowość byłem w szoku...
"opactwo w Czerwińsku nad Wisłą z XII wieku, budowali je kanonicy regularni żyjący według reguły św. Augustyna, teraz gospodarują salezjanie. Klasztor wygląda jak średniowieczna twierdza. Jest bardzo malowniczo położony na skarpie wiślanej, na stoku góry, nad maleńką osadą schodzącą niemalże do Wisły. Henryk Sandomierski jak wrócił z Ziemi Świętej szczodrze wspomógł finansowo opactwo. Potem wyruszył z polską krucjatą przeciwko Prusom zwanych wtedy Getami i zginął 18 października 1166 roku nad jeziorem Wieczno. Kustosz muzeum opowiadał nam, że wielu templariuszy schroniło się do tego klasztoru po 1307 roku, podobno przywieźli dużo monet. Świątynia jest romańska, obronna, wieże są z kamienia polodowcowego, jest romański portal, stare freski, później powiększono maleńkie obronne okna, jest trochę gotyku i baroku w stylu kościoła. Pod koniec XIII wieku opactwo i kościół były palone przez najazdy Prusów, Jaćwingów i Litwinów, potem je szybko odbudowano, mówi się, że z pieniędzy templariuszy. Istnieje legenda, że z klasztoru prowadził tunel do osady nad Wisłę, na wypadek oblężenia. Zresztą Jagiełło z wojskiem idąc na Grunwald przeprawiał się tam, poprzez most pontonowy wybudowany na Wiśle, który spławiono z Kozienic. Jakby tak solidnie pogrzebać w archiwach koscielnych czy klasztornych, to zapewne odnalazło by się wiele komandorii templariuszy w Polsce. Może warto zrobić taki projekt badawczy, ze względu na pamięć o Ubogich Rycerzach Grobu Chrystusa."
Tu też jest coś o mojej rodzinnej miejscowości
http://czerwinsk.polska.pl/dokumentyarchiwalne/gallery.htm?gid=310421&cid=5217
http://czerwinsk.polska.pl/miastodawniej/article,W_ksiestwie_mazowieckim_%28do_1526_r%29,id,303670.htm
http://www.dobroni.pl/rekonstrukcje,przez-czerwinsk-na-grunwald,2087
http://www.zamki.pl/?idzamku=czerwinsk
fora.pl
- załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Elveron phpBB theme/template by
Ulf Frisk
and
Michael Schaeffer
Copyright Š Ulf Frisk, Michael Schaeffer 2004
Powered by
phpBB
© 2001, 2002 phpBB Group
Regulamin